Choď na obsah Choď na menu
 


PREDCHÁDZANIE NIČENIU VECÍ

obrazok36

Čo sa týka "pustošiaceho potenciálu", sú šteňatá vzhľadom na svoju váhu a veľkosť až neuveriteľne výkonné. Psí dorastenci skutočne dokážu rozhrýzť prakticky čokoľvek - začínajúc topánkami a končiac dubovou stoličkou. Zvláštnu záľubu nachádzajú tiež v dôležitých dokumentoch a väčších bankovkách. Čím menej príležitostí im na podobné aktivity poskytnete, tým lepšie!

Ako postupovať: Starostlivo upracte z dosahu šteňaťa všetko, čo nie je na hranie (časti odevov, obuv, knihy, cennosti a pod.). Nakúpte dostatok hračiek! Ak psíka pristihnete, že sa hrá s nevhodným predmetom, hlasno ho okríknite slovkom "Fuj!" alebo "Nesmieš!", vec mu zoberte a miesto nej mi ponúknite obľúbenú hračku.

Šteňatá zaháňajú nepríjemné pocity pri prerezávaní stálych zubov (asi medzi 3.-6. mesiacom) ohryzovaním pevných predmetov. Ak chcete ušetriť svoj nábytok, dajte psíkovi čo najviac vhodných vecí na hryzenie. Ideálne sú napríklad žuvacie kostičky z kože.

Záľuba psov v hrabaní vyplýva z ich prirodzeného správania sa. Psovité šelmy si hĺbia nory na spanie, na rodenie a odchovanie mláďat, na ukladanie potravy. Váš maznáčik môže ľahko prísť na výborný nápad vyhrabať si do kresla dieru na spanie, alebo ukryť kosť pod parkety. Ak spozorujete, že váš pes má tendenciu sa takto správať, neponechávajte ho radšej bez dohľadu v miestnosti s čalúneným nábytkom. Ak sa pes pohybuje v záhrade, oploťte kvetinové alebo zeleninové záhony.

Pamätajte si, že pes nevie odhadnúť hodnotu vecí! Vaša nová topánka je preňho rovnako dobrá hračka ako loptička. Záleží len na vás, aby ste zamedzili ničeniu vecí a poskytli psíkovi dostatok vhodnejších predmetov na hranie.

pamatajte si