Choď na obsah Choď na menu
 


RAST PSA

Než zo šteniatka vyrastie pes

Psík rastie 12-krát rýchlejšie než dieťa človeka. Za 1 až 2 roky sa z bábätka zmení na dospelého psa. V priebehu tohto obdobia znásobí svoju pôrodnú hmotnosť 15 až 40-krát a jeho organizmus prejde búrlivými zmenami. Čo vo výžive v období rastu zanedbáte, to už nikdy nedohoníte!

Dĺžka dospievania u jednotlivých veľkostných kategórií psov:

dĺžka rastu plemien psov

 

FÁZY RASTU PSA

obrazok15

Z hľadiska nutričných potrieb rozdeľujeme obdobie rastu na dve fázy:

Od odstavenia do 6. mesiacov psík rýchlo priberá na váhe, prudko sa vyvíja kostra, nervová a obehová sústava. Vytvára sa mliečny a potom trvalý chrup. Energetické požiadavky šteňaťa dosahujú až trojnásobok množstva potrebného pre dospelého psa! Zvýšené sú tiež nároky na prísun živín - vitamínov a minerálnych látok (predovšetkým vápnika a fosforu).

Od 6. mesiaca do dospelosti (9. až 24. mesiac podľa plemena) sa dokončuje tvorba trvalého chrupu a kostry, pes dorastá do svojej cieľovej váhy a výšky. Požiadavky na prísun energie a živín pomaly klesajú na úroveň potrebnú pre dospelého jedinca.

Správna kombinácia výživných látok a optimálne tempo rastu je základným predpokladom pre dlhý a zdravý život vášho psíka. Šteniatko potrebuje takú potravu, ktorá je bohatá na energiu a bielkoviny, je ľahko stráviteľná a obsahuje ideálny pomer jednotlivých živín. Tieto podmienky môže spĺňať iba krmivo, ktoré je špeciálne vytvorené pre rastúci organizmus - nie však potrava pre dospelého psa!