Choď na obsah Choď na menu
 


SLUCH PSA

Sluchový orgán sa delí na vonkajší, stredný a vnútorný.
Vonkajší - skladá sa z ušnice a zvukovodu. Ich úlohou je zachytávanie zvukov a ich prevod k strednej časti.
Stredná - vonkajšie a stredné ucho sú oddelené tzv. bubienkom, ktorý sa podľa zvuku chveje a toto chvenie posiela sluchovým kostičkám v strednom uchu. Sluchové kostičky sú tri: kladivko, nákovka a strmienok. Cez ne je zvuk prenesený k vnútornému uchu.
Vnútorné - skladá sa z troch častí: predsiene, polkruhových kanálikov, slimáka. Polkruhové kanáliky sú vyplnené tekutinou a sú centrom rovnováhy. Kostný slimák je posledným článkom. Tu je ústrojenstvo prijímajúce zvuk, ktorý je prenášaný sluchovým nervom do mozgu.

Sluch je rovnako ako čuch u psa vysoko vyvinutý. Jeho citlivosť je oproti človeku mnohonásobne vyššia. Ak charakterizujeme zvuk, rozlišujeme výšku, silu a sfarbenie. Pre príjem zvuku sluchovým orgánom je najdôležitejšia jeho výška. Tá závisí od kmitočtu, tj. počtu vzdušných nárazov na ušný bubienok za sekundu. Čím je kmitov viac, tím je zvuk vyšší. Človek vníma výšku zvuku od 16 do 20 000 kmitov za sekundu. Trénovaný pes je schopný vnímať zvuk do výšky 90 000 kmitov za sekundu. Túto vlastnosť možno s úspechom využiť pri výcviku, keď pes reaguje na rôzne odtiene alebo zvuky, ktoré ľudské ucho nevníma. Pri praktickom využití psa, napríklad v strážnej službe, ovládame psa zvukmi, ktoré človek registruje omnoho neskôr alebo vôbec nie.

ucho

1 - vonkajšie ucho
2 - zvukovod
3 - bubienok
4 - kostičky stredného ucha
5 - predsieň vnútorného ucha
6 - polkruhovité kanáliky
7 - slimák